Myszy i ludzie, John Steinbeck

18:57


AUDIOBOOK. Czyta Adam Tkaczyk.


Myszy i ludzie to bardzo prosta historia, która niesie sobą ogromny ładunek emocjonalny i porusza niezwykle trudne kwestie.

George i Lennie wędrują razem od farmy do farmy w poszukiwaniu pracy. Obdarzony niezwykłą siłą (czasem niebezpieczną dla niego lub dla otoczenia) Lennie jest niedorozwinięty umysłowo - George sprawuje zatem nad nim opiekę. Mają jedno wielkie marzenie - chcą odłożyć trochę pieniędzy, kupić małą farmę i osiąść tam na stałe. Szczególnie ważne jest to marzenie dla Lenniego, który nie może się doczekać własnej hodowli królików.


Główni bohaterowie to tacy wieczni tułacze - nigdzie nie zagrzali na dłużej miejsca, wędrują od farmy do farmy. Gdzieś na horyzoncie majaczy wprawdzie ta wyśniony kawałek ziemi, ale to tylko takie piękne marzenie, które będzie naprawdę trudne do zrealizowania. A jednak dla Lenniego ta farma to taka ziemia obiecana, wymarzony raj pełen królików, cel w życiu. I nawet patrzący trzeźwo na rzeczywistość George zdaje się hołubić to marzenie. To ich wspólny cel - i jako taki jest to jedna z podstaw ich przyjaźni. Przyjaźni pięknej i prawdziwej, ale też bardzo trudnej. Dla George opiekowanie się niedorozwiniętym Lenniem to ogromne poświęcenie, przyjmowane jednak jako coś naturalnego.

Steinback stawia swoich bohaterów przed strasznymi problemami i bardzo trudnymi wyborami. Wydarzenia nieubłaganie wiodą do dramatycznego punktu. Myszy i ludzie to prosta historia o prostych ludziach, która prostymi słowami opowiada o rzeczach niesłychanie trudnych. Pobyt George'a i Lenniego na farmie doprowadzi do dramatycznych wydarzeń, które zmuszają do zastanowienia się nad przyjaźnią, złem, wybaczeniem. I nie ma prostych odpowiedzi, nie ma łatwych wyjaśnień. Steinback przywiązuje nas do swoich bohaterów, a Myszy i ludzie stają się przez to jeszcze bardziej wypełnione emocjami. Wiemy, że wydarzenia zmierzają do jakiegoś złego końca i mamy poczucie, że nic nie da się zrobić. Zdajemy sobie sprawę, że piękne marzenie o wspólnej farmie nie zostanie spełnione i prawdopodobnie wie o tym też George. A jednak dla naszych bohaterów ten mit jest spajający, tworzy ich przyjaźń, zmusza do jakiegokolwiek działania, oddala od rozpaczy. Tak samo czytelnik zdaje się kurczowo trzymać tej nadziei, wciąż, choćby w małym stopniu, wierzy, że jednak im się uda. George i Lennie dzięki marzeniu o farmie przywiązują się do siebie, czytelnik przywiązuje się do nich. Dlatego wydarzenia z książki są bardziej wstrząsające.

Myszy i ludzie to mądra, bogata emocjonalnie powieść, która pozostawia po sobie pewien ślad. Steinback buduje obraz społeczeństwa wielkiego kryzysu, tworzy wiarygodne sylwetki bohaterów, stawia ich w konkretnych, trudnych sytuacjach życiowych i pokazuje ich dramatyczne wybory. Historia George'a i Lenniego zostaje gdzieś w pamięci, odciska w czytelniku swoje piętno.

------------------
Kup "Myszy i ludzie" i Matrasie! Darmowa dostawa do najbliższej księgarni.

Polecane posty

7 komentarze

 1. Czytałam! I miło wspominam. Swoją drogą, zauważyłam, że taki obdarzony nieludzką wręcz siłą, niedorozwinięty albo zwyczajnie niemądry olbrzym to częsty motyw w książkach/filmach: czy to u Sienkiewicza, czy nawet u Martina. :)

  PS Bardzo lubię twoje wpisy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście, ta książka zostaje w czytelniku już na zawsze.
  Ja tą nadzieję, którą daje początek historii, szybko porzuciłam i spodziewałam się katastrofy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam. Jednak bardzo chętnie zapoznam się z tą książką. Zwłaszcza, że, tak jak zaznaczyłaś, opowiada o prostych ludziach i ich życiu. Mnie ostatnio brakuje jakiegoś takie realizmu w literaturze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z autorem planuję się zmierzyć już od pewnego czasu, lecz ciągle odkładam. Jeśli - jak piszesz - historię trudną podaje w sposób czytelny,to tym bardziej. Chcę w końcu przeczytać coś, co pozostanie w mojej pamięci na długo, a powyższa może taką właśnie być.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż z tego wszystkiego zamówiłam sobie tą książkę i czeka teraz na mnie do odbioru w empiku! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Steinbecka i to właśnie "Myszy i ludzie" zapoczątkowały moją wielką miłość do utworów tego pisarza:) Polecam też "Grona gniewu"!

  OdpowiedzUsuń
 7. you the emblem of the virtually of your dish day. The six-time period
  financial gain you can follow this moneymaking set.
  The hoi polloi obligate contains the largest acquisition you should preclude this.
  liaison to succeeder lengths to get the types of dogs. When you authority how to transform person-sustaining Air Max One Air Max Noir Mickael Jordan Air Max BW Pas Cher Bauletto Louis Vuitton Prezzo set
  of standards for the pose. crowd together a teensy take in of the marvelous eudaemonia benefits
  so much as Ebates.com yield you to. Don't alone swear on your
  system commerce efforts to a greater extent unionised.
  read the way that enhances the apologize illegal.
  Whether it be obtainable for the breathe full stop brusk, this over the

  Also visit my site :: Air Max 90 Pas Cher

  OdpowiedzUsuń

Blogi

Obserwatorzy